Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Sokolská kapka krve, daruj to nejcennější - život!

05.10.2021 | Štěpán Srp

Předseda klubu Lukáš Slaboch a Ondřej Mrožík se zapojil do akce Sokolská kapka krve a spolu s dalšími sokoly darovali krev. Zapojte se také, již tento čtvrtek!


Projekt Sokolská kapka krve vznikl v roce 2014, jako nápad lékaře VFN a člena Sokola Praha-Libeň Víta Jakoubka, kdy se nejdříve mělo jednat o aktivitu pro pár přátel. Projekt se ale rozšířil do sokolských jednot v celé republice. V minulém roce se do odběrů zapojilo 299 dárců ze 78 sokolských jednot a darovalo se přes 380 litrů krve.

A jedním z dárců byl i předseda našeho klubu-
Lukáš Slaboch, který odpovídal na několik otázek ohledně akce:

Jak jste se o akci dozvěděl?
O této akci jsem se dozvěděl od naší Štěpánky Mrázků z oddílu všestrannosti, která s myšlenkou zapojit náš sokol přišla. Pak už šlo jen o to, jak tuto myšlenku rozšířit mezi baskeťáky a postarat se o evidenci dárců.

Byl jste darovat plnou krev, plazmu nebo krevní destičky?
Daruji krevní destičky ve fakultní nemocnici Královské vinohrady.

Co Vás vedlo k darování krve?
Krev daruji pravidelně už od 18-ti, střídavě plnou krev, krevní destičky, podle toho co zrovna nemocnice potřebuje. Jako pravidelný dárce mám díky darování několikrát za rok alespoň základní lékařskou prohlídku a 1x za rok EKG. Dává mi to pocit, že jsem pod pravidelnou lékařskou kontrolou.

Bylo to Vaše první darování krve?
Mám na kontě něco přes padesát odběrů, chodím většinou v pátek dopoledne. Fajn je na tom i to, že máte den pracovního volna, takže takový trochu prodloužený víkend.

Nějaké poslední slovo na závěr?
Z mého pohledu je darování krve správná věc, není náhoda slogan ,,daruj krev, daruješ život,,.
Je celá řada onkologických onemocnění, kde pacienti denně potřebují transfúzi a mě těší ten pocit, že moje krevní destičky prodlouží někomu život, mně to smysl dává.


Pokud se také chcete zapojit, tento čtvrtek 7. října se odehraje další hromadný sběr a to v Praze v Tyršově domě. Pokud by se rozhodl darovat krev někdo z basketbalu prosíme napište na adresu 
office@basketvysehrad.cz, z důvodu evidence tohoto odběru. 

Více informací naleznete na https://www.sokol.eu/projekt/sokolska-kapka-krve

 
 
KK Sokol Vyšehrad - kontakt: david.simon@esports.cz RSS