Historie

O klubu

Historie basketbalového družstva Sokola Vyšehrad začíná založením v roce 1942, tehdy ještě jako oddílu košíkové SK Podolí. Po skončení druhé světové války se oddíl přestěhoval do tělocvičny Sokola Vyšehrad pod Vyšehradskou skálou, kde sídlí dodnes. V době komunismu po zrušení Sokola hrál klub pod hlavičkou Slavoje a od roku 1991, po obnově sdružení Česká obec sokolská, nese starý název Sokol Vyšehrad. Během této dlouhé doby prošla týmy mládeží a dospělých řada slavných hráčů včetně několika reprezentantů či bývalý prezident České republiky Václav Klaus.

Sezóna 1994/1995

Nejslavnější sezóna v historii klubu, která byla za éry majitele Chána. Sokol Vyšehrad, který v té době hrál v Karlínské hale, dokráčel pod vedením Jiřího Zídka staršího(basketbalista století v České republice), až do finále soutěže, kde podlehl Biovetě COOP Banka Brno 1:3 na zápasy. Po přílivu finančních prostředků od majitele si mohl dovolit první hráče amerického původu v české nejvyšší soutěži a zároveň přední české hráče jako například: Václav HrubýAleš KočvaraLibor Vyoral, nejlepší ligový střelec historie Josef Jelínek a další.

Sezóna 2008/2009

V této sezóně se po vítězství v první lize vrátil tým Sokola Vyšehrad po osmileté odmlce do nejvyšší soutěže. Po velmi vyrovnané základní části, kde celek Vyšehradu skončil na třetím místě s bilancí 18 vítězství a 8 proher, přišel na řadu vrchol sezóny v podobě play-off, kde mohlo všech osm celků reálně uvažovat o vítězství a postupu do nejvyšší soutěže. Sokol Vyšehrad si zajistil vítězství v 5.zápase finálové série proti Lokomotivě Plzeň 67:61 na jejím hřišti.

Historické názvy

  • 1942 – SK Podolí (Sportovní klub Podolí)
  • 1945 – Sokol Vyšehrad
  • 195? – TJ Slavoj Vyšehrad (Tělovýchovná jednota Slavoj Vyšehrad)
  • 1989 – Sokol Vyšehrad
  • 1994 – Sokol Chán Vyšehrad
  • 1996 – Sokol Vyšehrad

Hala

Velká výhoda a zároveň velký problém tohoto klubu. Výhoda, poněvadž již mnohokrát pomohlo specifické prostředí k velkým vítězstvím. Ale nevýhoda, protože nesplňuje podmínky nejvyšší soutěže, takže vždy v případě postupu muselo družstvo Vyšehradu hrát v exilu (hala v Karlíně, hala Sparty Praha či naposled v sezóně 2009/10 hala v Radotíně. V nejslavnější době klubu, kdy Vyšehrad vlastnil majitel rakouské stavební firmy Chán, existovali dokonce plány na rekonstrukci haly ale vše skončilo bankrotem jeho firmy a následným odchodem ze Sokola Vyšehrad.

Slavní hráči